Kuchnia w Przedszkolu Nr 69

Zbilansowana dieta jest istotnym elementem prawidłowego rozwoju dzieci. Nasze przedszkole posiada własną kuchnię prowadzoną przez Szefa Kuchni z wykształceniem gastronomicznym i dietetycznym (Studia na kierunku dietetyka, na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Krakowie). Szkolenia z zakresu żywienia dzieci.

Dbamy, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane pod względem kalorycznym i zawierały wartości odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Dokładamy wszelkich starań, by posiłki nie tylko były zdrowe ale również smakowały dzieciom, i dawały energię do codziennej nauki i zabawy. W naszej kuchni potrawy przygotowujemy wyłącznie ze świeżych produktów, warzyw i owoców, dostarczanych przez sprawdzonych dostawców. Posiłki przygotowujemy z największą starannością, przy zachowaniu restrykcyjnych zasad higieny i zgodnie z procedurami GHP i HCCAP. Dbamy aby posiłki były zdrowe – nie używamy półproduktów i nie zamawiamy gotowych dań.

Na miejscu wypiekamy m.in. ciasta, zdrowe desery, pieczemy mięsa, domowe pasztety i gotujemy kompoty. Warzywa gotujemy na parze w piecu konwekcyjno-parowym, aby zachowały moc witamin i składników odżywczych. Do zup nie używamy kostek rosołowych gotujemy je zawsze na mięsie z indyka. Wprowadzamy do diety dzieci produkty pełnoziarniste i posiadające optymalną ilość składników odżywczych (minerałów, witamin), przy stosunkowo niewielkiej wartości kalorycznej. Unikamy przypraw zawierających polepszacze smaku (glutaminian sodu). Potrawy doprawiamy ziołami oraz niewielką ilością soli i cukru.

Przygotowujemy specjalne i zbilansowane posiłki dla dzieci wymagających specjalnej diety (m.in. bezglutenowejbezbiałkowej i bezmlecznej) i cierpiących na choroby dietozależne (diabetykówdzieci z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi).
Gdy zachodzi taka konieczność Szef Kuchni jest w stanie przygotować jadłospis uwzględniający zalecenia lekarskie zgodnie z indywidualnymi potrzebami dziecka w zakresie żywienia.