19.05

Przygody zwierząt.

Ćwiczenia oddechowe Zdmuchnij łabędzia -dz. siedzi naprzeciw rodzica przy stole i próbują zdmuchnąć łabędzia( piłeczkę pingpongową lub kulkę waty, serwetki papierowej)

Rozwiązywanie zagadek słownych o zwierzętach egzotycznych.

Czy jest duża, czy jest mała, w cętki jest pokryta cała. Ma na głowie małe rogi, długą szyję, długie nogi.(żyrafa)

Mówią, że jest zwierząt królem, lecz i tak się budzi z głowy bólem. Bo gdzie znajdzie fryzjera dla swojej grzywy? Tak, to kłopot prawdziwy.(lew)

Choć jest szary i wielki, a z długiej trąby kapią mu czasem kropelki, to nie zrobi ci krzywdy ten koń. O, przepraszam- to nie koń, tylko…(słoń)

Jest zielony, choć to nie ogórek, jest długi, choć to nie sznurek. Ma paszczę, a w niej zębów miliony, a przy tym jest ciągle nie najedzony.(krokodyl)

https://miastodzieci.pl/zagadki/zagadki-dla-dzieci-o-zwierzetach-egzotycznych/

Zajęcie: Zabawa tematyczna :Przygody zwierząt. Pomoce: album lub kolorowanka ze zwierzętami egzotycznymi do wycięcia, kolorowe gazety, kartka, klej kredki, flamastry, nagranie skocznej muzyki.

1. Wiersz do zapamiętania, rymowanka-Dzień dobry witam was . Zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy.

2.Zabawa słowna- tworzenie opowiadania Przygody zwierząt. Rozkładamy album ze zwierzętami egzotycznymi. Dziecko wybiera sobie jedno zwierzę, można wyciąć je i przykleić lub odrysować na kartce, dziecko zastanawia się co o nim może powiedzieć, a rodzic zapisuje tekst wymyślony przez dziecko obok.

3.Zabawa ruchowa Taniec dzikich zwierząt -dzieci poruszają się w rytm skocznej muzyki, naśladując dane zwierze.

4.Zabawa Dokończ zdanie-Lubię zwierzęta bo…

5. Praca plastyczna Mini zoo-wykonanie kolażu z obrazków, połączone z rysowaniem flamastrami.

Zadanie popołudniowe:

Zmierz długość do małpki-przygotowujemy pasek papieru o długości 20 cm i prosimy dziecko o zmierzenie nim długości od miejsca w którym siedzi do miejsca w którym posadzimy np. małpkę lub inne zwierze(liczymy liczbę pasków1,2…)-utrwalenie pojęcia długość.