21.04.

KOLOROWE POJEMNIKI

 

Zabawa ruchowa z elementem pokazywania „Spacer po parku”.

 

Wybierzcie się „na spacer” po parku. Wesoło, w podskokach, potem na czworakach, jakbyście chcieli jak najszybciej schować się pod jakimś krzaczkiem. Kiedy natraficie na kałużę( np, wydartej z gazety) koniecznie ją przeskoczcie! Nie bójcie się także przeszkód w postaci np. poduszek, pudełek – to małe pagórki, można je obejść lub przejść po nich!

 

Rozmowa z dzieckiem nt. gdzie w okolicy domu znajdują się pojemniki do segregacji śmieci. Zwrócenie uwagi na kolory pojemników lub symbole, którymi są oznaczone. Rodzic informuje, jakiego rodzaju śmieci należy wrzucać do każdego z nich. Wyjaśnia, dlaczego śmieci są segregowane i do czego mogą być później użyte .Rozmowa na temat segregacji śmieci – dzielenie się swoimi informacjami i spostrzeżeniami.

 

Co to są śmieci?

 

Co może być śmieciem?

 

Jakiego rodzaju śmieci powinniśmy wrzucać do poszczególnych pojemników?

 

Słuchanie wiersza Doroty Gellner „Śmieci”.

 

Leży pod krzakiem

 

butelka stara.

 

Straszy wiewiórkę,

 

straszy komara.

 

I pełno gazet

 

wala się wszędzie.

 

Przecież ich komar

 

czytać nie będzie!

 

Rozmowa kierowana na temat wiersza.

 

O jakich śmieciach była mowa w wierszu?

 

Wyobraźcie sobie, że jesteście wiewiórką lub komarem. Co powiedzielibyście osobom, które zostawiły śmieci pod krzakiem?

 

Zabawa dydaktyczna „Segregujemy śmieci”. Ćwiczenie umiejętności klasyfikowania.

 

Rodzic przygotowuje rożnego rodzaju śmieci, np.: plastikowe butelki i rożne opakowania, woreczki foliowe, stare gazety, tekturowe pudełka, słoiki, szklane butelki. Dodatkowo rozkłada 3 pętle w trzech kolorach: żółtym – plastiki, niebieskim – papier, zielonym – szkło i obok każdej z nich umieszcza zdjęcie: plastikowej butelki, słoika i tekturowego pudełka. Zadaniem dzieci jest umieścić śmieci w odpowiedniej pętli. Wdrażanie do segregowania śmieci.

 

Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Butelkowe kręgle” – rozwijanie celności rzutów.

 

Rodzic ustawia plastikowe butelki – kręgle, a dzieci turlają piłkę, starając się je przewrócić .Następnie liczą ile „kręgli” strącili. Można zorganizować zawody między dzieckiem i rodzicem, ewentualnie rodzeństwem.