TYDZIEŃ OD 20.04- DO 24.04

Zachęcamy do realizacji naszych propozycji zabaw i zadań do wykonania z dzieckiem w domu.

W czwartym tygodniu kwietnia tematem przewodnim będzie ochrona środowiska:

Dbamy o naszą planetę”

Poniedziałek 20.04.2020 r.

 • „Rady na odpady”– obejrzyjcie wspólnie z rodzicami bajkę edukacyjną dotyczącą ochrony przyrody. Porozmawiajcie na temat treści bajki: W jaki sposób ludzie zanieczyszczają naszą planetę? Co możemy zrobić żeby uratować naszą planetę i być eko? Omówcie karty „Bądź eko”, prezentujące co możemy zrobić dla naszej planety.

Link do bajki edukacyjnej:

https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k&fbclid=IwAR2CKj8nJ-MCQXNM-Rq5TJBH_zuCgKJ4WF2IkFBFpzNtOiJbRpga0Iw1jyA

Link do kart „Bądź eko”:

https://logokreacja.files.wordpress.com/2020/04/eko-karty.pdf

 • ,,Drzewko szczęścia” – wykonajcie drzewo przy użyciu rolki po papierze toaletowym i innych dostępnych materiałów plastycznych (kartki w zielonym kolorze lub zielonej, różowej bibuły, nożyczek, brązowej i zielonej farby plakatowej) wg wzoru zamieszczonego poniżej. Mile widziane zdjęcia z wykonania drzewa na naszego grupowego meila:)

Link z instrukcją wykonania: https://www.facebook.com/BlogMojeDzieciKreatywnie/posts/2741763832568806

KARTY PRACY S.36- 37

Wtorek 21.04.2020r.

 • ,,Paseczki w kropeczki ” – zabawa matematyczna. Wytnijcie z kolorowego papieru paski o różnej długości, spróbujcie ułożyć je od najkrótszego do najdłuższego i odwrotnie. Policzcie wspólnie z rodzicami, ile macie wszystkich pasków, ile macie pasków w określonym kolorze. Spróbujcie wskazać lub zapisać określoną cyfrę.

 • ,,Ziemia wyspa zielona” – wysłuchajcie piosenkę na PiesioTv. Spróbujcie zaśpiewać refren piosenki wspólnie z rodzicami.

Link do utworu muzycznego:

https://www.youtube.com/watch?v=uJBvuP8jEzs

KARTY PRACY S. 38-39

Środa 22.04.2020r.

 • „Chora rzeka” wysłuchajcie wiersza J. Papuzińskiej czytanego przez rodzica. Porozmawiajcie n/t treści wiersza: Dlaczego rzeka jest chora? Na co czeka rzeka? Co możemy zrobić żeby woda w rzece była czysta? Zachęcanie do ochrony środowiska i oszczędzania wody. Spróbujcie ułożyć wyraz „woda” z liter zgodnie z wzorem zaprezentowanym przez rodzica.

„Chora rzeka” J. Papuzińska

Śniła się kotkowi rzeka,

wielka rzeka, pełna mleka…

Tutaj płynie biała rzeka.

Ale to jest chora rzeka.

Jak tu pusto!

Drzewo uschło…

Cicho tak –

ani ptak,

ani ważka, ani komar. ani bąk,

ani gad, ani płaz, ani ślimak,

ani żadna wodna roślina,

ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,

nikt już nie żyje tutaj,

bo rzeka jest zatruta.

Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”.

Mętny opar nad wodą się bieli.

Chora rzeka nie narzeka,

tylko czeka, czeka, czeka…

 • „Płynąca rzeka”– zachęcamy do wykonania ćwiczeń gimnastycznych. Ułóżcie na podłodze linę (może to być włóczka, sznurek, przyklejona do podłogi taśma malarska) w kształcie płynącej rzeki. Poproście, aby dziecko przeszło po linie (rzece) stopa za stopą, następnie przeskakiwało rzekę z jednej strony na drugą obunóż, na prawej, lewej nodze. Dzięki zabawie dziecko będzie ćwiczyło koordynację ruchową, sprawność i równowagę.
 • „Malowanie na mleku- tęcza” – zachęcamy do przeprowadzenia eksperymentu wspólnie z rodzicami, który pokaże Wam sposoby mieszania się barw. Do przeprowadzenia zabawy będziecie potrzebować mleka, kolorowych barwników spożywczych (zamiennie można zastosować farby), patyczków higienicznych i płynu do naczyń. Życzymy miłej zabawy z eksperymentowaniem:)

Link do eksperymentu :

https://www.youtube.com/watch?v=MyrmqIZ8GYA&fbclid=IwAR3mXrO56lK5dqVoPpwtH7-CqZAhqx1s2a2ZTG9aaaCfw2RjGwCysnS-heQ

KARTY PRACY S. 40-41

Czwartek 23.04.2020r.

 • ,,Grzechotka” – zachęcamy do wykonania wspólnie z rodzicami instrumentu muzycznego z wykorzystaniem zasad recyklingu ze zużytych materiałów dostępnych w domu ( metalowej puszki po napoju/ plastikowej butelki, rolki po papierze) oraz ryżu, fasoli lub grochu, taśmy klejącej. W ten sposób poznacie sposoby  na powtórne wykorzystanie śmieci. Rozwiniecie także swoją  kreatywność i pomysłowość:)

Link z instrukcją wykonania:

https://www.youtube.com/watch?v=j8AcriiK5n0

 • ,,Gra kapela” – improwizacja muzyczna z wykorzystaniem wykonanej wcześniej w domu grzechotki do tekstu piosenki „Ziemia wyspa zielona” zaproponowanej przez nas we wtorek (21.04). Stwórzcie domową orkiestrę, a może zaprosicie do zabawy rodziców  i rodzeństwo:)

KARTY PRACY S. 42-43

Piątek 24.04.2020r.

 • „Płynąca rzeka”– zachęcamy do wykonania ćwiczeń gimnastycznych zaproponowanych w środę (22.04)

KARTY PRACY S. 44- 45

Inne propozycje:

 • „Maseczki dla smoków”– od czwartku 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek noszenia maseczek, również dla dzieci powyżej 4 roku życia. Zachęcamy do przeczytania bajki terapeutycznej i pokolorowania przez dzieci kolorowanki, które w przyjaznej formie pozwolą oswoić budzące się lęki i odpowiedzą na pytania pojawiające się w ich głowach. Bajka jest napisana tak, aby pomóc dzieciom poradzić sobie z najróżniejszymi emocjami, które w obecnej sytuacji mogą przeżywać. Link:

https://www.mamaprzyjaciel.pl/maseczki-dla-smokow/?fbclid=IwAR2kQuKTIABMLXkX7lw5BuFKG-Mq6FC0Zd6pwLHgOYA8QPRtU5Di7lbbR1w

 • „Gimnastyka buzi i języka”– zachęcamy do skorzystania z materiałów logopedycznych dostępnych pod linkiem:

https://wordwall.net/pl/resource/995123/gimnastyka-buzi-i-języka