TYDZIEŃ OD 06.04- DO10.04

,,…Aby był to czas uroczy, życzymy Wam miłej Wielkanocy! Aby zdrowie dopisało i jajko smakowało! Niech tradycja wodę leje, a zajączek niech się śmieje…!”

Życzenia Zdrowych, Spokojnych Świąt Wielkanocnych Rodzicom

i Dzieciom, składają – Wychowawczynie grupy ,,Misie”.

Świąteczne propozycje dla naszych ,,Misiów”:

Poniedziałek 06.04.2020r.

 • ,,W wielkanocnym koszyczku…” – wysłuchanie wiersza ,,Wielkanoc” J. Koczanowskiej czytanego przez rodzica. Spróbujcie nauczyć się wiersza na pamięć. Tym samym będziecie: doskonalić pamięć dzieci, wzbogacać zasób słownictwa, wydłużać koncentrację uwagi przedszkolaków.

  ,,W wielkanocnym koszyczku,
  przystrojonym pięknie,
  kłóciły się pisanki
  o najlepsze miejsce.

  Każda chciała spoczywać
  tuż obok rzeżuchy,
  zielonej i puszystej
  jak miękkie poduchy.

  Wtem do akcji wkroczył
  cukrowy baranek,
  zjadł zieloną rzeżuchę,
  przerwał spór pisanek!.”

 • Wielkanocny kogucik” – możecie wspólnie gotować jajka, barwić je, wykonać okrągłe podstawki na jajka z dostępnych w domu materiałów, doczepiać do jajek elementów z papieru i piórek – tworzyć koguciki, kurki itp. Czerpcie radość ze wspólnej zabawy i rozwijajcie pomysłowość dzieci

  KARTY PRACY CZ.3, s.15-17

Wtorek 07.04.2020r.

 • Dwa koszyki” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem koszyczków ( lub kartoników, woreczków, torebek lub innych rzeczy dostępnych w domu) i wspólnie przygotowanych wcześniej pisanek. Przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów, porównywanie wzorów i kolorów na pisankach.

 • ,,Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne” – osłuchanie się z piosenką, zabawy głosem: śpiewanie refrenu piosenki z różną intonacją i natężeniem głosu ( głośno, cicho, wesoło, smutno itp. – wg. inwencji dziecka i rodzica). Wprowadzenie atmosfery zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Tworzenie warunków do podejmowania aktywności ruchowej przez dziecko.

Link do utworu muzycznego: https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4

KARTY PRACY CZ.3, s.18-19

Środa 08.04.2020r.

 • ,,Wielkanoc w moim domu” – zachęcamy do rodzinnego zredagowania twórczego opowiadania o tradycjach i zwyczajach podczas Świąt Wielkanocnych w domach dzieci. Zachęcamy do publikacji opowiadań za naszym pośrednictwem na blogu grupy. Przybliżenie zwyczajów świątecznych dzieciom w tym zwyczajów nietypowych pielęgnowanych w domach rodzinnych np. dziadków.

 • ,,Tradycje wielkanocne” – wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką plastyczną do wspólnie z dzieckiem zredagowanego opowiadania. Np. rysunek kredką ołówkową, malowanie farbami, wyklejanie kolorowym papierem – itp. materiałem pozostawiamy to w dzieci i Państwa inwencji twórczej

KARTY PRACY CZ.3, s. 20-23

Czwartek 09.04.2020r.

 • ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – zabawy ruchowe z Misiem i Margolcią w paśmie edukacyjnym TVP ABC. Ćwiczenia ogólnorozwojowe. Kształtowanie prawidłowej postawy dzieci poprzez ćwiczenia ruchowe. Uświadamianie korzyści dla organizmu wynikających z systematycznej aktywności fizycznej.

Link: https://abc.tvp.pl/36909068/gimnastykuj-sie-codziennie-odc-144

 • Wielkanocne zagadki” – rozwiązywanie zagadek słownych o tematyce Świąt Wielkanocnych. Utrwalenie atrybutów Świąt Wielkanocnych. Podział słów na sylaby. Określanie pierwszej i ostatniej głoski wyrazu.

Link: http://www.gralandia.pl/zabawa/8007-Zagadki-wielkanocne.html

KARTY PRACY CZ.3, s.50-51

Piątek 10.04.2020r.

 • ,,Wielkanocna kartka dla kolegi/koleżanki z grupy” – zaprojektowanie świątecznej kartki dla kolegi/ koleżanki z grupy rówieśniczej. Zabawa z wykorzystaniem dowolnych materiałów do których dostęp ma rodzic. Zaznajomienie dzieci ze zwyczajem przesyłania sobie życzeń świątecznych. Zachęcamy do wspólnego ułożenia życzeń, zapisania ich na ozdobionej kartce i przesłania jej w formie zdjęcia (mms) wybranemu dziecku.

 • ,, Składanka relaksacyjna” – rodzinne słuchanie składanki relaksacyjnej, utworów muzyki klasycznej (J.S Bach, W.A Mozart, L. Beethoven). Rozbudzanie wrażliwości muzycznej. Rozwijanie umiejętności odbioru i przeżywania utworów muzyki klasycznej.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=t58DChoRS78

KARTY PRACY CZ.3, s.52-53

Inne propozycje

 • ,,Skarbonka TVP ABC” – gra edukacyjna dla najmłodszych którą można pobrać za darmo na smartfony i tablety lub zagrać bezpośrednio na stronie internetowej TVP ABC. Produkcja TVP ABC i Narodowy Bank Polski zapraszają najmłodszych do świata finansów. 8 różnych zabaw i interaktywnych gier wprowadzi najmłodszych w świat pieniędzy.

Link: https://abc.tvp.pl/29274172/skarbonka-tvp-abc

 • Borówka skrzat wyrusza w świat” – umożliwienie dzieciom dostępu do odcinkowej edukacyjnej, przyrodniczo-ekologiczna serii filmów, adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym w paśmie edukacyjnym TVP ABC.
  Wprowadza ona najmłodszych widzów w świat przyrody i pojęć z nią związanych. W możliwie najprostszy sposób i dostosowany do możliwości poznawczych i percepcyjnych dzieci, zapoznaje je z pojęciami: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat.

 • ,,Wielkanocny kącik” – wykonanie zielonego domowego kącika wielkanocnego np. z dostępnych kwiatów, warzyw, dekoracji artystycznych itp. Zachęcamy do sfotografowania kącików

 • ,,Kura i kurczęta” – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń artykulacyjnych. Naśladowanie poruszania się i odgłosów kury i kurcząt.

 • ,,Zdrojkowe kolorowanki” – zachęcenie rodziców do wspólnego wykorzystania i pomalowania przez dziecko kolorowanek przygotowanych przez organizatora programu edukacyjnego ,,Mamo, Tato, Wolę Wodę!”. Utrwalanie nawyku regularnego nawadniania dzieci i dorosłych. Zwrócenie uwagi na prawidłowe trzymanie kredki przez dziecko oraz mieszczenie się w konturze obrazka. (Materiały do pobrania w formacie PDF dostępnie na grupowym meilu, plik jest duży dlatego nie zamieszczamy go w tym miejscu)

 • ,,Stary Niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni” – masażyk relaksacyjny.

Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni! (dziecko lub rodzic, delikatnie kładzie głowę na plecach osoby z którą wykonuje zabawę, zamyka oczy)

Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach!

(delikatne uderzenia paluszkami w plecy – kropki)

Była też w paseczki! (rysujemy paseczki na plecach)

I w wesołe krateczki! (rysujemy krateczkę na plecach)

Ta w malutkie ślimaczki, (rysujemy ślimaczki na plecach)

I żółciutkie kurczaczki! (rysujemy na plecach kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)

Cii… wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi delikatnie i rytmicznie dotykamy pleców)

 • ,,Wielkanocna giga paka przedszkolaka” – zachęcamy Was do pobrania kart pracy (karty obrazkowe, ćwiczenia grafomotoryczne, kolorowanki) dla dzieci o tematyce wielkanocnej (materiały do pobrania w wersji PDF) Link:

https://panimonia.pl/2019/03/13/wielkanocna-gigapaka-przedszkolaka/

 • ,,Czyste ręce” – ćwiczenia praktyczne w myciu rąk wg instrukcji zalecanej przez MZ. Utrwalanie nawyków higienicznych przez dzieci.

JĘZYK ANGIELSKI. Zachęcamy do zabawy i obejrzenia trzeciego odcinka ,,MEMO I PRZEDSZKOLAKI”. Materiał video z bazy Akademii Wydawnictwa PWN

Link: https://akademia.pwn.pl/material/Memo_i_przedszkolaki_odc3,37734.html