close
Biala PiskaKultura

Narodowe Święto Niepodległości w Białej Piskiej. Obchody 98 rocznicy odzyskania wolności Polski.

img_6256
fot: Piotr Strzyżewski/BialaPiska24

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. W tym roku w piątek 11 listopada 2016 obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Polacy długo i dzielnie walczyli w obronie granic naszego kraju, aż w końcu, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym czasie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Wtedy też wojska niemieckie wycofały się z Polski. Nazajutrz Piłsudski mógł zająć się tworzeniem niepodległego rządu.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je dopiero podczas transformacji systemowej w 1989 roku,

W Białej Piskiej tego dnia również obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Przed uroczystą Mszą świętą rozpoczynającą obchody, Burmistrz wraz z delegacją radnych i gości, złożył kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii na skwerze parku w centrum miasta. Dalsza część uroczystości, po przemarszu ulicami miasta odbyła się przed budynkiem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Piskiej, gdzie przy kamieniu Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Były także okazjonalne przemówienia, apel pamięci poległych oraz salwa honorowa.

Część artystyczna tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się tradycyjnie w restauracji WRZOS. Tam przybyli goście mieli okazję do obejrzenia prezentacji multimedialnej, przypominającej o jakże ważnym dla nas – Polaków – święcie, przygotowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej. Nadano także odznaczenia z rąk prezesa Stowarzyszenia Związku Piłsudczyków w Białej Piskiej – Marka Marcińczyka oraz 9 Pułku Strzelców Konnych Ryszarda Kwiatkowskiego. Swoje kilka minut na scenie, mieli także najmłodsi aktorzy. Przypomnieli oni bowiem nie tylko rys historyczny Józefa Piłsudskiego, ale również pieśni patriotyczne i historię rozbiorów Polski. Finałem i podsumowaniem dnia, był występ chóru „Na chwilę”, który tworzą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku filii w Białej Piskiej.

Redakcja

The author Redakcja

Czy mogę Ci w czymś pomóc? Skontaktuj się z nami : redakcja@bialapiska24.pl

Leave a Response