Gmina Świętajno

Gmina Świętajno to wyjątkowo malowniczy teren położony w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie szczycieńskim, graniczy z gminami: Szczytno, Dźwierzuty, Piecki, Rozogi, Ruciane Nida. Ze względu na walory środowiska naturalnego, położenie wśród lasów i licznych jezior, gmina jest terenem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, rekreacyjnie i wypoczynkowo. Piękno krajobrazu gminy podkreśla również dobrze zachowana architektura. O minionych latach przypominają urokliwe kościoły, kapliczki, cmentarze, figurki, a także zabytkowe chaty mazurskie.

DSCN0399

Kościół ewangelicki w Jerutkach

Kościół ewangelicki w Jerutkach to prawdziwa perła gminy i całego powiatu. Zbudowany został w 1734 roku. w latach 80-tych został przejęty przez Parafię Rzymskokatolicką w Świętajnie. Kościół odnowiono dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. prał. kan. Edwarda Koperwasa. We wnętrzu kościoła znajduje się zabytkowy ołtarz barokowy z 1737 roku, barokowe organy oraz nagrobna płyta żony pierwszego pastora.

DSC_0851

 

 

 

 

 

W Świętajnie znajdują się dwa zabytkowe obiekty sakralne. Kościół ewangelicki pw. św. Andrzeja Boboli z 1908 roku został zniszczony przez Rosjan 22 sierpnia 1914 roku. Odbudowano go po I wojnie światowej, a po II wojnie światowej został przekazany ludności katolickiej. Kościół chrześcijan baptystów, wybudowany został w 1908 roku, w zastępstwie starszej kaplicy z 1883 roku, znajdującej się w Piasutnie. Zbór czynny był do 1986 roku.

SONY DSC

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie, źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

SONY DSC

Kościół Chrześcijan Baptystów w Świętajnie, źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

Spychowo_church

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie

 

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie zbudowany został w stylu neogotyckim. Wewnątrz znajduje się neogotycka ambona i drewniane empory. W 1979 roku kościół wykupiono od ewangelików na rzecz parafii rzymskokatolickiej w Spychowie.

Piasutno__zabytkowy_cmentarz_ewangelicki

Cmentarz ewangelicki w Piasutnie, źródło: http://www.ciekawemazury.pl

Swietajno__zabytkowy_cmentarz_ewangelicki

Cmentarz ewangelicki w Świętajnie, źródło: http://www.ciekawemazury.pl

HISTORIA GMINY

Świętajno to wieś lokowana w 1686 roku w ramach osadnictwa szkatułowego, która szybko stała się jednym z głównych ośrodków rolniczych wschodniej części powiatu szczycieńskiego. Zaczątkiem wsi były smolarnie, a nazwa wsi pochodzi od leżącego w pobliżu jeziora Świętajno. Była to osada targowa z prawem do czterech jarmarków w ciągu roku. W czasie I wojny światowej wieś uległa dotkliwemu zniszczeniu. Spłonęło wówczas 140 domów, ponad dwieście zabudowań gospodarczych oraz kościół, wzniesiony w 1908 roku. Miejscowość w okresie międzywojennym szybko się odbudowała i nabrała charakteru małomiasteczkowego. Działały tu dwa młyny – parowy i elektryczny, tartak, 19 sklepów i ponad 30 zakładów rzemieślniczych. Przed wybuchem II wojny światowej Świętajno należało do największych wsi na terenie powiatu szczycieńskiego. W 1938 roku w ramach akcji germanizacyjnej zmieniono jej urzędową nazwę na Altkirchen.

W 1931 roku w gminie Świętajno, w miejscowości Piasutno/Łęg powstała pierwsza polska szkoła na Mazurach – ośrodek życia narodowego i kulturalnego miejscowej ludności. Szkoła prowadzona była przez kierownika Jerzego Lanca, nauczyciela i działacza społeczno-oświatowego na Mazurach.

Dodaj komentarz

Zmiana wielkości czcionki
Kontrast