Malarstwo

WERONIKA TADAJ-KRÓLIKIEWICZ

Urodziłam, wychowałam się i mieszkam na Warmii i Mazurach. Otaczający mnie od dzieciństwa krajobraz, architektura, ludzie i kultura regionu wpływają znacząco na moją sztukę i są widoczne w nieomal każdej z moich prac. Pochodzę z dużej rodziny, sama mam syna i córkę, i myślę że to także odzwierciedla się w mojej twórczości. Zajmuję się rysunkiem, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym, fotografią oraz ceramiką artystyczną.

 

Moje prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, a także w zbiorach państwowych w Polsce (Zachęta Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, a także w Muzeum Rysunku Współczesnego w Lubaczowie). Swoje prace prezentowałam na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na ponad 30 wystawach zbiorowych.

źródło: http://www.weronikatadaj-k.pl

Kontakt:

ul. Słoneczna 2

12-130 Pasym

tel.: 500 054 980

e-mail: weronika.tk@wp.pl

strona internetowa: http://www.weronikatadaj-k.pl

 

__________________________________________________________________________

KATARZYNA WOLICKA

2002 – dyplom z projektowania graficznego na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego w Olsztynie

2005 – nagroda główna w konkursie na projekt T-shirtu Marie Claire i Big Star

2007 – stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

2007 – Wyróżnienie Honorowe V Olsztyńskiego Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”

Początkowo uprawiałam kilka dyscyplin plastycznych. W szkole średniej swoje zainteresowanie skupiłam wokół szablonu, poszukując malarskości w szablonowych odbitkach i matrycach (Mail art, Street art). W 1998 roku zainteresowałam się batikiem, który stał się dla mnie nośnikiem surowej sztuki szablonu. Zaczęłam tworzyć tkaniny formalne, nawiązujące do szablonowych odbitek i przedstawiać obrazy, opierając się na skrótach myślowych. Na tej podstawie próbuję zbudować własną koncepcję batiku.

Większość prac jest wynikiem zainteresowania człowiekiem i wnikliwej obserwacji świata. Zdarza się, że przedstawiam sylwetki znanych postaci w zestawieniu z moją wizją. Szereg prac to mieszanka parodii, odniesień i swobodnych skojarzeń, jakie budzą przypadkowe sytuacje, hasła czy przedmioty.

W pracach chcę przemycić dialog, polegający na połączeniu dawnej, subtelnej techniki zdobniczej Wschodu, jaką jest batik, ze współczesną tematyką Zachodu, ukazaną w „wyciętych”, kontrastowych zestawieniach kolorystycznych.

strona internetowa: www.batiki.pl

__________________________________________________________________________

ANDRZEJ CISOWSKI

Mazurski artysta, malarz, grafik, autor instalacji i kolaży. Zamieszkuje w Targowie, urodził się w Białymstoku, dzieciństwo spędził w Szczytnie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a potem w Dusseldorfie. Swoje dzieła prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w prestiżowych galeriach w kraju i za granicą, m. in. w Niemczech, Holandii, USA, Francji, Japonii, Korei. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureat nagrody kwartalnika Exit za wieloletnią, kreatywną obecność w różnych dziedzinach aktywności twórczej oraz II nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. W swojej twórczości wykorzystuje i miesza różne techniki, bawi się formą i kompozycją, czerpie z estetyki po-artu, graffiti, reklamy, komiksu. Jego barwne, lekkie i łagodne dzieła to nierzadko komentarz do otaczającej nas rzeczywistości.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

__________________________________________________________________________

AGNIESZKA ZALESKA

Urodziła się w Szczytnie w przepięknym mazurskim miasteczku, gdzie walory przyrodnicze i kulturowe posiadają swoją nieocenioną wartość. Od dziewiętnastego roku życia co kilka lat zmieniała miejsce zamieszkania w poszukiwaniu siebie i powodu inspirującego do dalszej podróży. Przez kilka lat mieszkała również w Anglii gdzie zaczęła swoją pasję z malowaniem impresji wynikających z widzenia zjawisk takimi jakimi widziała je poza ich własną formą.
Malarstwo jest dla niej drogą do poznania siebie. Nauką życia, chwilą doczesną, a także umiejętnością akceptacji tego czego nie można zmienić. Wprowadza ją w odmienne stany świadomości, dzięki którym z łatwością przekraczam „tu i teraz” przeżywając na nowo minione chwile lub zapominając się w nieznanej dotąd przestrzeni. Praca z kolorami, formą i dźwiękiem pozwala jej na odczuwanie piękna i miłości, wciąż na nowo.

Wystawy indywidualne:
Galeria Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
Hotel Mikołajki
Wystawy zbiorowe:
Southampton „Marland'”
Miejski Dom Kultury w Szczytnie

Kontakt:

Sikorskiego 11/1, Szczytno

tel.: 698 733 525

__________________________________________________________________________

KRZYSZTOF KOKORYN

Malarz, filmowiec, urodzony w Szczytnie. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1993 roku dyplomem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa i został wyróżniony na festiwalu filmów studenckich za film „Tingiel Tangiel”. Dwa lata później na festiwalu filmów o sztuce w Zakopanem otrzymał nagrodę publiczności za dokument „Boży Drwal”. Nagradzany także wielokrotnie za swoje wideoklipy i animacje.

Obrazy Krzysztofa Kokoryna to rzadkie połączenie syntezy i ekspresji. Ich bohaterowie – muzykanci i cyrkowcy, zwierzęta, drzewa i ekspresy do kawy mają charakterystyczny rzeźbiarski ciężar. Kokoryn stara się zawrzeć całą opowieść w jednym geście, przedmiocie, postaci. Tematyka, lapidarność formy – plamy intensywnego czystego koloru ujęte w gruby, ciemny kontur tworzą uwodzicielski styl tych obrazów. Swoje prace wystawiał m. in. w Japonii, NIemczech, USA.

źródło: http://galeriaart.pl

__________________________________________________________________________

ALEKSANDER WOŹNIAK

Artysta, grafik, pedagog. Studiował na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2002 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Aleksandry Simińskiej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora Sztuki w zakresie sztuk pięknych. Jest Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2007. Mieszka w Szczytnie. W 2004 r. rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w pracowni grafiki warsztatowej Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie jest pedagogiem i adiunktem oraz kierownikiem tej pracowni.

Zajmuje się technikami tradycyjnej grafiki warsztatowej. Specjalizuje się w litografii, suchej igle, algrafii, a także japońskich technikach drzeworytniczych. Zajmuje się także książką artystyczną. Medium graficzne stanowi dla niego unikalne źródło inspiracji oraz istotny składnik postawy twórczej i pedagogicznej. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych, m. in. w Szczytnie, Olsztynie i w Bydgoszczy, a także brał udział w wystawach zbiorowych na terenie kraju i za granicą.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

__________________________________________________________________________

BEATA JANKOWSKA

Malarka z Jedwabna, podążająca w swojej działalności artystycznej drogą eksperymentów, ekspresji oraz kreatywnych technik plastycznych, jak np. kolaż, obróbka zdjęć. Portretuje, jej obrazy, cykle obrazów skupiały się na kobietach i ich roli w świecie, ale nie tylko. ma na koncie liczne wystawy, wernisaże jej malarstwa, m. in. Kobiety, Wiedźmy – portrety: nad widzące, nad czujące, nad…, Wszyscy jesteśmy dziećmi.

__________________________________________________________________________

JAN NAPIÓRKOWSKI

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

Szczycieński artysta, malarz, plastyk. Prowadzi Galerię Sztuki w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, w ramach której organizuje liczne wernisaże, wystawy artystyczne, promujące młodych twórców. Sam zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką komputerową i fotografią. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne, zbiorowe, a także udział w wielu plenerach malarskich i konkursach, których nierzadko był laureatem.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

 

__________________________________________________________________________

JAN KOKORYN

Artysta plastyk, malarz naturalista, grafik, projektant, dekorator związany ze Szczytnem.

Ukończył studia wyższe na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Brał udział w wielu plenerach malarskich, konkursach plastycznych i wystawach na terenie całego kraju. Sam prowadził liczne plenery malarskie dla młodzieży. Aranżował i uczestniczył w powstawaniu większości ekspozycji w Muzeum Mazurskim w Szczytnie.

Uprawia malarstwo olejne, piórko, tusz, akwarelę i akryl. Obiekty jego twórczości są bardzo zróżnicowane – od pejzaży do martwej natury. Maluje krajobrazy warmińsko-mazurskie, góry, sceny rodzajowe, kwiaty, zwierzęta, martwe natury, marynistykę i architekturę, a ostatnio ikony pisane akrylem na tekturze. Ma swój wyróżniający, rozpoznawalny styl. Jest zwolennikiem szkoły realizmu. Jego prace znajdują się w muzeach regionalnych oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Projektował też sztandary i pieczęcie. Jest m. in. autorem logo i sztandaru Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Wielokrotnie odznaczany, m. in. Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz statuetką Juranda za wybitne osiągnięcia plastyczne.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

__________________________________________________________________________

OLGA KOKORYN

 

Malarka, rysownik. Jest córką artysty malarza Jana Kokoryna i młodszą siostrą artysty malarza Krzysztofa Filipa Kokoryna.

Tematyką jej prac są przede wszystkim konie (jest trenerem koni i instruktorem jazdy konnej), ale również portrety, kwiaty i „judaica”. Posługuje się różnymi technikami malarskimi od oleju i akrylu przez akwarelę, techniki graficzne, collage i miedzioryt po rysunek tuszem. Od wielu lat regularnie uczestniczy
w plenerach malarsko-rzeźbiarskich organizowanych przez Jana Bachara i Bartoszycki Dom Kultury oraz Środowisko Transgraniczne. W 2008 r. otrzymała wraz z ojcem Janem Kokorynem i bratem Krzysztofem Kokorynem statuetkę Juranda 2007 za wybitne osiągnięcia plastyczne i artystyczne dla Powiatu Szczycieńskiego.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu

__________________________________________________________________________

GRZEGORZ ADAMIAK

Edukację artystyczną zaczynał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował na Wydziale Instytutu Form Przemysłowych PWSSP w Łodzi oraz w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby u profesora Jana Świtki. Pracownik Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie zajmuje się m. in. obsługą plastyczną wydarzeń kulturalnych, współorganizacją wystaw artystycznych, prowadzeniem kina oraz organizacją Ogólnopolskich Plenerów Malarskich, odbywających się na terenie WSPol w Szczytnie. Uczestnik wielu wystaw na terenie kraju, w szczególności na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego prace są w posiadaniu kolekcjonerów w Polsce i zagranicą.

źródło: http://galeriaether.com

źródło: http://galeriaether.com

źródło: http://galeriaether.com

źródło: http://galeriaether.com

__________________________________________________________________________

ANDRZEJ ZAWROTNY

Świętajno-7

źródło: http://ro.com.pl

Artysta, malarz z Powałczyna. Maluje i tworzy w stylu mazurskim, stosowane przezeń formy to: rysunek, grafika, akwarela, akryl, olej. Tematy jego prac to głównie pejzaże, krajobrazy, postaci historyczne, przyroda i elementy architektury mazurskiej. Jego malowidła są znakiem rozpoznawczym przystanków w gminie Świętajno. Artysta oprócz malarstwa zajmuje się zdobieniem oraz restauracją mebli oraz wnętrz. Jego prace trafiają do domów prywatnych, a również budynków firmowych w kraju i za granicą. Laureat konkursu na pamiątkę z gminy Świętajno, w ramach którego wykonał ekotorbę oraz magnes z wizerunkiem kościoła w Jerutkach.

źródło: http://www.tygodnikszczytno.pl

Kontakt:

Powałczyn 17/1

12-140 Świętajno

tel.: 790 759 723

__________________________________________________________________________

KAROL LEWALSKI

Absolwent wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014). Obecnie asystent prof. Waldemara Marszałka w pracowni podstaw grafiki artystycznej na ASP w Gdańsku. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Uczestnik wielu wystaw i zdobywca nagród oraz wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych, m. in. Biennale grafiki studenckiej w Poznaniu, Pomorska Grafika roku 2012 i 2013, konkurs na plakat wizerunkowy Instytutu Polskiego w Wiedniu, Najlepsze Dyplomy 2013. Specjalizacja w zakresie grafiki artystycznej – w szczególności techniki linorytu.

źródło: http://karollewalski.wix.com/portfolio

__________________________________________________________________________

DOROTA KRAMER

1Od dzieciństwa maluję i rysuję. Wychowałam się na Mazurach pośród jezior, łąk i lasów. Urzekające widoki mojego regionu wiernie przelewam na płótno. Media, jakich używam, to farba olejna, akwarela, akryl… do tego dorzucam trochę Serca. Od kilkunastu lat okresowo mieszkam w Holandii, gdzie jestem członkiem Stowarzyszenia Artystów Holenderskich. Moje prace były wystawiane między innymi w Bibliotece Miejskiej oraz w Chacie Mazurskiej  w Szczytnie. Warto jest robić w życiu to, co się lubi i kocha. Malarstwo to moja pasja.

__________________________________________________________________________

LESZEK MIERZEJEWSKI

3Jestem amatorem, maluję od bardzo dawna. Obecnie, to jest od kilku lat, zajmuję się malarstwem olejnym na płótnie, chociaż nie obcy jest mi akryl i grafika. Jako artystyczny temat w moich obrazach pasjonuje mnie krajobraz, a w szczególności las. Niezmiennie od wielu lat w centrum zainteresowania są leśne zwierzęta i myśliwi. Lubię rysować humory z życia wzięte, które co tydzień umieszczane są w Tygodniku Szczytno wraz z moimi opowiadaniami o życiu zwierząt i myśliwych.

4

__________________________________________________________________________

ZUZANNA KOZAK

Rysuje, maluje, tworzy od dzieciństwa, przyszłość wiąże ze sztuką i chce kontynuować rodzinne tradycje artystyczne. Laureatka nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Inne spojrzenie” – „Moja przygoda w kosmosie”. Wygrała polską edycję konkursu „Samochód marzeń 2015 – The 9th Toyota Dream Car Art Contest”, organizowanego przez koncern Toyota. Została również laureatką drugiego – międzynarodowego – etapu tego konkursu. Wraz z 30 innych dzieci z całego świata zakwalifikowała się do finału konkursu w Japonii.

__________________________________________________________________________

JULIA OBRĘBSKA

Jestem amatorem w tym, co robię (mam na myśli oczywiście malarstwo). Jest to moja pasja, z której nigdy nie zrezygnuję. Mam 18 lat, uczę się w technikum Informatycznym w Szczytnie, a zdobywany zawód nigdy nie sprawi, że poniecham wysiłków w tym co kocham.

5 6

__________________________________________________________________________

GRAŻYNA KOBIEL

skan6

______________________________________________________________________

                                                        PRZEMYSŁAW KOZAK

Przemysław Kozak to chyba najbardziej znany szczycieński grafik. Jest autorem wielu plakatów m.in. Dni i Nocy Szczytna. W Miejskim Domu Kultury w Szczytnie zaprezentowane zostały niekomercyjne prace – wielkoformatowe grafiki i szkice, które powstawały podczas przedstawień teatralnych.

Jak sam mówi – w malarstwie próbuję znaleźć część wspólną pomiędzy elementami organicznymi i mechanicznymi, zawsze bliższa była mu stylistyka silnika niż zachodu słońca.

źródło: http://tygodnik.szczytno.pl/aktualnosci-szczytno/items/kozak-pokazal-prace.html

IMG_4493-001

fot. Paweł Salamucha

_______________________________________________________________________

  IWONA GOŁASZEWSKA   

200px-golszewskaiwonaportret

Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego

Urodziła się w 1962 r. w Szczytnie. Ukończyła Technikum Plastyczne w Gdyni. Pracowała jako instruktor plastyki w Miejskim Domu Kultury w Mrągowie. Oprócz pracy zawodowej zajmowała się pracą twórczą. Brała udział w lokalnych i wojewódzkich konkursach, plenerach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej. Uczestniczyła m.in. w Wojewódzkim Plenerze Plastyki Nieprofesjonalnej w Rudziskach Pasymskich w 1984 r., Wystawie „Rytro`84” w Olsztynie w 1985 r., a także w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki ie.Nieprofesjonalnej w Mrągow

Uprawia akwarelę, malarstwo olejne, temperę. Jej ulubione tematy to pejzaż i portret. Zajmuje się także fotografią.

Zdobyła wyróżnienie na XV Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie w 1984 r.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Iwona_Go%C5%82aszewska

__________________________________________________________________

RYSZARD BERCZYŃSKI

berczynski-effa7b55

http://tygodnik.szczytno.pl

Mieszkaniec Szczytna od lat 4, emerytowany pułkownik polskiego wojska, prywatnie ojciec i dziadek, inżynier od elektrotechniki, magister od ekonomii, ale przede wszystkim malarz. Wydawać by się mogło, że żołnierski dryl i artystyczny chaos nie idą ze sobą w parze, ale albo pan Ryszard stanowi wyjątek od tej reguły, albo też nie jest to reguła, a najbardziej skrajne sfery życia można doskonale ze sobą połączyć – wystarczy tylko chcieć.

źródło: Tygodnik Szczytno

malarz-page-001

Czarny Piec 2016

                                        

_____________________________________________________________________________

Marianna Mućko

Marianna Mućko ur. 1942 w Jeleńcu k. Łukowa. Mieszka w Popowej Woli. Przez całe życie zawodowe prowadziła zakład krawiecki. 8 lat temu po ,przejściu na emeryturę, odnalazła swoją pasję – malarstwo. Obrazy maluje na płótnie, farbami akrylowymi. Głównym tematem jej prac są kwiaty polne, kompozycje kwiatowe oraz pejzaże. Swoje prace pokazywała podczas lokalnych festynów, na dożynkach gminnych, w Gminnym Ośrodku Kultury, w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz Mrągowie, Szczytnie i Bartoszycach. Czas na emeryturze pozwolił jej na realizację marzeń z lat dziecinnych.

Zmiana wielkości czcionki
Kontrast