Rzeźba

__________________________________________________________________________

MICHAŁ GRZYMYSŁAWSKI

Artysta, rzeźbiarz. Absolwent Wydziału pedagogiki i wychowania artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunek edukacja estetyczna. Najchętniej tworzy w drewnie. Od 1993 r. zatrudniony w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie na stanowisku instruktora ds. rzeźby. Laureat nagrody Juranda 2009 za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie rzeźbiarstwa. W Szczytnie jego dzieła można spotkać na każdym kroku, jest autorem m. in. pomnika Krzysztofa Klenczona, głazu w parku Krzysztofa Klenczona oraz szczycieńskich pofajdoków. W dorobku ma liczne wystawy swoich prac w kraju, a także za granicą.

Kontakt:

tel.: 604 605 620

e-mail: margo20@vp.pl

strona internetowa:

http://rzezba.x-art.pl

__________________________________________________________________________

ZYGMUNT RZĄP

Artysta, rzeźbiarz, zawodowo zajmuje się renowacją antyków. W jego pracach można spotkać motywy ludowe, wizerunki chłopów, popiersia, świątki, a nade wszystko artysta upodobał sobie postaci aniołów. Pomysłodawca, twórca i założyciel Muzeum Rolniczego w Olszynach, gromadzącego liczne eksponaty, zabytki kultury materialnej, świadectwo tradycji i historii regionu. Inicjator znajdującej się przy muzeum Giełdy Staroci, przyciągającej od wczesnej wiosny do późnej jesieni ludzi z całej Polski. Organizuje również liczne wydarzenia kulturalne, np. występy artystyczne zespołów ludowych.

Kontakt:

Olszyny 72, 12-100 Szczytno
tel./fax:(089) 6231233
tel.: (089) 6241695
tel. kom.: 501 406 171

strona internetowa: http://rzezbaolszyny.vgh.pl

__________________________________________________________________________

KAZIMIERZ KAKOWSKI

Artysta, rzeźbiarz ludowy. Mieszka i pracuje w Dębówku w pobliżu Szczytna. Jego pasją jest rzeźba w drewnie. W swoich pracach ujmuje motywy typowe dla regionu warmińsko-mazurskiego, m.in. rybaków, zwierzęta leśne i polowania, ale także sakralne i ludowe, jak diabły czy maski duchów. Artysta jest zwycięzcą w konkursie rzeźby ludowej w Biskupcu, zdobył też czwartą nagrodę w Gdyni za scenkę rybacką. Prowadzi plenery rzeźbiarskie, warsztaty dla dzieci.

 

 

 

 

Kontakt:

Dębówko 18a, 12-100 Szczytno

tel.: 501 263 244

strona internetowa:

http://rzezbawdrewnie.blogspot.com

 __________________________________________________________________________

BARTOSZ MYŚLAK

1997-2002 – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Grafiki i Malarstwa

Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w 2002 r. pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wawrzyniaka

Aneks z rzeźby pod kierunkiem prof. Michała Gałkiewicza

Od zawsze zajmowałem się rzeźbą, malarstwem i grafiką. Od kilku lat wszystkie te dziedziny wykorzystuję przy urzeczywistnianiu kolejnych pasji: projektowaniu, aranżacji i dekoracji wnętrz. Moje rzeźby i płaskorzeźby wykonuję w różnych technikach. W swych realizacjach stosuję stiuk wenecki, inne tynki ozdobne. Uprawiam także malarstwo ścienne (freski, graffiti), jak i sztalugowe. Aranżuję zarówno wnętrza prywatnych domów, jak i obiektów użyteczności publicznej. Każda realizacja stanowi dla mnie nowe, ciekawe wyzwania i prowokuje do tworzenia nowych i oryginalnych projektów.

źródło: http://www.bakmyk.republika.pl

Kontakt:

tel.: 504 076 686

e-mail: bakmyk@op.pl

strona internetowa: http://www.bakmyk.republika.pl

__________________________________________________________________________

FAUSTYNA MAKARUK

Studiuje w Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obroniła licencjat. Skończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie, ze specjalizacją – ceramika. Na koncie ma liczne wystawy zbiorowe, m. in. w Warszawie i w Łańcucie, a także indywidualne (2010, Szczytno).

 

__________________________________________________________________________

KAZIMIERZ ABRAMCZYK

Twórca ludowy, pochodzący z Pieców Wielkich. Tworzy pamiątki regionalne: baby pruskie z drewna, gliny, gipsu i styropianu oraz rozmaite przedmioty użytkowe. Zajmuje się również marynowaniem grzybów z zastosowaniem unikalnej technologii, za co został już dwukrotnie nagrodzony (Smak Roku na Festiwalu Smaku w Grucznie).

 

 

 

 

Kontakt:

Piwnice Wielkie 25

12-160 Wielbark

tel.: 608 671 787

e-mail: kazabr@wp.pl

__________________________________________________________________________

 GENOWEFA TRZCIŃSKA

Artystka, rzeźbiarz, jest opiekunką, a zarazem konserwatorem w Galerii Rzeźb Sakralnych w Gąsiorowie, kontynuuje dzieło zmarłego w 2003 roku ks. Jana Suwały, który galerię i rzeźby, znajdujące się w niej, stworzył. W galerii znajduje się ponad 100 rzeźb z drewna lipowego, przedstawiających postaci i sceny ze Starego i Nowego Testamentu, pięknie wkomponowanych w otaczającą je warmińską przyrodę. Pani Genowefa sama również rzeźbi, przyjmuje i oprowadza po galerii gości, organizuje tam plenery malarskie.

Kontakt:

Gąsiorowo 4

tel.: 89 513 37 76

 

__________________________________________________________________________

URSZULA DYL-NADOLNA

Starszy specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Spychowo. Studiowała na kierunku rzeźba na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest inicjatorką odbywających się od lat na terenie Nadleśnictwa Spychowo plenerów malarskich i rzeźbiarskich, a także organizatorką Święta Mazurskiej Dłubanki, wydarzenia, podczas którego uczestnicy drążą w topolowych pniach tradycyjną, mazurską łódź – dłubankę. Pomysłodawczyni Muzeum Leśnego przy Nadleśnictwie Spychowo, autorka projektu ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Pupy.

źródło: http://kobietysukcesu.eu

Kontakt:

tel.: 668 642 745

e-mail: urszula.nadolna@olsztyn.lasy.gov.pl

 __________________________________________________________________________

BRYGIDA BOCIAN

bbocian1

Kłobuki. Źródło: www.szczytno.bil-wm.pl

449px-bbocian2

Świecidło. Źródło: www.brygidabocian.olsztyn.pl

Urodziła się w 1956 r. w Szczytnie. Pasję twórczą odziedziczyła po ojcu, który był z zamiłowania stolarzem. Już w dzieciństwie wraz z siostrami za namową matki ćwiczyły zmysł praktyczny i rozwijały talenty. Malowały, lepiły z gliny, robiły kukły z gazet i mąki, dekoracje do teatrzyków opartych na autorskich scenariuszach, szyły zwierzątka z resztek tkanin, a także haftowały, wyszywały, gotowały. Wyobraźnię rozbudzały także opowieści ojca Jana. Obecnie Brygida Bocian rzeźbi i maluje abstrakcyjne postaci. Tworzy oryginalne instalacje z drutu, papieru i przedmiotów domowego użytku, jak widelce, sitka itp. Część jej prac to niby-ptaki, niby-smoki. Jak sama twierdzi – jej „dziwactwa” może są postaciami z opowiadań ojca? Jest także autorką rzeźb oraz wyrobów dekoracyjnych: tzw. świecideł, naczyń, ozdób świątecznych, oryginalnych koszy. Maluje też na ścianach. Do rzadkości należą wystawy z udziałem jej prac. Można było je oglądać m.in. w 2007 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie. Prezentowała swoje dzieła na Targach w Poznaniu.

Otrzymała wyróżnienie podczas XXIII Wojewódzkiego Przeglądu Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej w Biskupcu w 2003 r.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Brygida_Bocian

.

 

Zmiana wielkości czcionki
Kontrast