Muzyka

__________________________________________________________________________

REGINA ROSŁANIEC

Związana ze Szczytnem wokalistka jazzowa, choć sama siebie określa jako wokalistkę emocjonalną. Urodziła się w Wielbarku, dzieciństwo spędziła w Szczytnie. Muzyczną edukację rozpoczęła w szkole muzycznej w Szczytnie, ucząc się gry na skrzypcach. Naukę kontynuowała w średniej szkole muzycznej w Olsztynie, tam jako członkini Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo zaczęła wyjeżdżać na zagraniczne koncerty. Drogę do kariery wokalistki otworzył jej udany występ na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Później koncertowała w ramach kontraktu za granicą, we Francji, w Jugosławii, gdzie poznała swojego męża, jazzowego pianistę, Joszko Bavcevica, z którym odtąd wspólnie występuje. W swoim repertuarze artystka posiada standardy jazzowe, pieśni włoskie, amerykańskie, czy klasyki muzyki rockowej. Podczas swojego ponownego pobytu w Polsce koncertowała w trio wraz z mężem i z gitarzystą jazzowym, Robertem Otwinowskim.

__________________________________________________________________________

ROBERT OTWINOWSKI

Gitarzysta jazzowy, kompozytor, związany ze Szczytnem, gdzie urodził się i mieszkał. Obecnie na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Umiejętność gry na gitarze doskonalił u najlepszych gitarzystów w kraju, m. in. Marek Napiórkowski, Artur Lesicki, Jarek Śmietana oraz podczas warsztatów jazzowych w Chodzieży i Puławach. Założyciel i lider zespołu OtwinGroup, w składzie którego występowało wielu muzyków z czołówki polskiego jazzu, m. in. Cezary Konrad, Krzysztof Herdzin, Jan Smoczyński, Piotr Wojtasik, Michał Jaros, Maciej Sikała, czy Wojciech Pulcyn. W 1998 roku wraz z zespołem został wyróżniony przez czasopismo „Gitara i Bas” drugą nagrodą w kategorii Jazz/Blues na „Festival Music and Show” spośród 160 startujących zespołów z całej Polski. W latach 2000/2001 Otwinowski był dwukrotnym finalistą Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego „Guitar City” w Warszawie.

strona internetowa:http://www.robertotwinowski.co.uk

 

__________________________________________________________________________

TRANSKAPELA

Od stuleci na styku karpackich kultur rozbrzmiewa wyjątkowa muzyka. Surowa, a zarazem ulotna. Łącząca w uniwersalną całość wiele pozornie obcych sobie znaczeń. W tej muzyce cała energia i dziedzictwo Karpat dotyka największej tajemnicy życia. Może dlatego posiada ona tak wielką siłę ekspresji, a przez to witalność i ponadczasowość. Muzyka Transkapeli to spotkanie dwóch światów w ich różnych wymiarach czasowych. Pierwszy to świat Karpat – trwający niezmiennie od prawieków, tajemniczy. Świat pełen symboli i znaczeń, starych wierzeń i tradycji, świat wielu wspaniałych kultur, w końcu – świat bogaty w wyjątkową muzykę, czerpiącą z „magicznej”, żywiołowej energii Karpat. Drugi świat to współczesność i nasza wyobraźnia, która w połączeniu z osobistymi poszukiwaniami w gatunkach i tradycjach muzycznych kształtuje kompozycję utworów. Transkapela to różne osobowości muzyczne, różne drogi artystyczne – od muzyki tradycyjnej poprzez rock, jazz do muzyki folk – ale jedna fascynacja „prawdami starowieku”.

Muzycy Transkapeli koncertują z powodzeniem w całej Europie. Wystąpili na wielu największych i prestiżowych festiwalach muzycznych nurtu folk, etno, world, jazz i off w kraju i zagranicą, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych.

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najważniejsza to „Folkowy Fonogram Roku”, uzyskany w roku 2005 za najlepsze w Polsce wydawnictwo płytowe w nurcie inspiracji muzyką źródłową – album Sounds & Shadows.

Kontakt:

Robert Wasilewski
tel.: 502 556 736
e-mail: info@transkapela.com
strona internetowa: www.transkapela.com, www.facebook.com/Transkapela

__________________________________________________________________________

OLA TRZASKA

Ola Trzaska to wokalistka, flecistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów – songwriterka. Współpracowała m. in. z Dorotą Miśkiewicz, Urszulą Dudziak, zespołem Bisquit. Występowała m.in. na scenie Filharmonii Narodowej czy Teatru Wielkiego, biorąc udział w międzynarodowym festiwalu La Folle Journee w Warszawie w roku 2011. Dwukrotna finalistka konkursu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka”, Novum Jazz Festival oraz „Voicingers”. W czerwcu 2013 roku artystka nagrała swój debiutancki krążek All Around, składający się z ośmiu utworów jej autorstwa.

 

źródło – oficjalna strona internetowa:

http://olatrzaska.com

Kontakt:

tel.: 510 077 216

e-mail: kontakt@olatrzaska.com

__________________________________________________________________________

MICHAŁ TOMASZCZYK

Niezależny muzyk warszawski. Puzonista, kompozytor, aranżer. Założyciel kwartetu Biotone i Big Bandu Konglomerat. Współodpowiedzialny za projekt Albo Inaczej, w który zaangażowany jest w roli puzonisty, dyrygenta, aranżera, producenta muzycznego i kompozytora. Za album ten otrzymał Złotą Płytę. Nominowany do nagrody Fryderyk za płytę Biotone – Unspoken Words. Stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i za granicą za grę na instrumencie, kompozycje i najlepszy zespół – Biotone. Absolwent klas: puzonu jazzowego oraz kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołów: Biotone, Konglomerat Big Band, Babooshki, Salsa Central, Ola Trzaska, Marcin Masecki Polonezy, JazzBandBigBand, Konglomerat Combo, Krzysztof Herdzin Big Band, Kukla Band, Rei Ceballo Tripulacion Cubana, Brass Federacja, Łukasz Pawlik Quintet, J4zz PuZone. Od roku 2012 wykładowca międzynarodowych warsztatów jazzowych w Chodzieży. Pracuje przy produkcji muzycznej programu TV Polsat – Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Brał udział w nagraniach muzyki do filmów: Ekscentrycy, Sprawiedliwy, Music, War and Love, Risky Dancing.  Współpracował z wieloma zespołami i solistami. Grał na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

źródło oficjalna strona internetowa:

http://www.michaltomaszczyk.com

kontakt:

tel.: 693 637 574

e-mail:

kontakt@michaltomaszczyk.com

skype: michaltom2

__________________________________________________________________________

JAROSŁAW CHOJNACKI

Jarosław Chojnacki swoją działalność artystyczną rozpoczął na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Na początku grał i śpiewał pieśni religijne w chrześcijańskich kościołach. Równolegle komponował muzykę do klasycznych wierszy poetów: Adam Asnyk, Anna Achmatowa, Julian Tuwim, Stanisław Grochowiak czy Federico Garcia Lorca. Połączenie ich z muzyką i interpretacją wokalną umieściły Chojnackiego w gatunku muzycznym, jakim jest poezja śpiewana.

W 1996 roku Jarosław Chojnacki został zakwalifikowany do udziału w Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych – „Śpiewajmy Poezję”. Otrzymał wówczas nieoficjalne wyróżnienie i zaproszenie do koncertu galowego. Od tego momentu artysta zaczął koncertować zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2003 roku ukazała się wydana przez Polskie Radio płyta Zabijanie czasu, nagrana przez Jarosława Chojnackiego wraz z autorem wierszy Krzysztofem Cezarym Buszmanem.

Artysta tworzy również utwory do filmów, można je usłyszeć m. in. w dokumencie o wybitnym poecie Krzysztofie Karasku i fabularnej produkcji w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego pt. „Małopole, czyli świat”, a także w spektaklach teatralnych, musicalach, widowiskach multimedialnych i teledyskach.

Obecnie mieszka i tworzy na Mazurach.

źródło – oficjalna strona: http://www.jaroslawchojnacki.com

kontakt:

tel.: 602 178 557
e-mail: jarek-chojnacki@wp.pl

__________________________________________________________________________

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

Satyryk, felietonista, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, poeta. Studiował w WSP w Olsztynie. W latach 70. pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie oraz współtworzył kabaret Gwuść. Po przeprowadzce do Warszawy występował w kabarecie „Na Pięterku” Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. Na przełomie lat 70. i 80. był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny „Dziury na drodze” oraz musical dla dzieci „Dzieci taty Zeusa”. W latach 1983-86 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret „Hotel Nitz”, współpracował z kabaretem Pod Egidą.

Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: „Na tronie”, „U pana Krzysia”, „Rozmowy ze zgryzem”. Od 2005 roku jest stałym gościem na antenie programu „Szkło kontaktowe” nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych „Cycek”, „Bunkier”, zbioru satyrycznego „Między Worłujem a Przyszłozbożem” i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów. Laureat licznych nagród i wyróżnień.

źródło – oficjalna strona internetowa: http://daukszewicz.com

__________________________________________________________________________

PIOTR KRĘPEĆ

b_1100_700_0_00_images_galeria_Sesja-Malgorzata_Krepec_2Gitarzysta akustyczny fingerstyle, uznany przez magazyn Top Guitar „objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary”.

W jego kompozycjach można odnaleźć całe bogactwo środków artystycznego wyrazu. Ponad nimi zawsze górują jednak wysublimowane połączenia dźwięków i minimalizm, który twórca w swojej muzycznej wypowiedzi ceni ponad wszelką miarę.

Swoją przygodę z sześciostrunowym instrumentem szarpanym rozpoczął od gitary klasycznej. Dziesięć lat później zakochał się w jazzie i „raz na zawsze” zostawił klasyczną formułę. Dostrzegł wówczas nowe możliwości gitary akustycznej – niekonwencjonalne stroje i grę perkusyjną. Obecnie korzysta z wielu technik gitarowych jednocześnie, przez co jego twórczość wymyka się jednoznacznym kwalifikacjom. Zwieńczeniem jego muzycznych poszukiwań jest album In Substance, którego premiera odbyła się podczas 3. Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego.

1aW latach 2010-2012 związany z wytwórnią fonograficzną TopRecords. Jest autorem muzyki do filmu „Podróż z bagażem podręcznym”, zakwalifikowanego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2012. Pomysłodawca, dyrektor oraz główny organizator Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego – jednego z największych w kraju festiwali, poświęconych gitarze akustycznej fingerstyle. W 2015 Stypendysta Artystyczny Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Stypendysta Prezydenta Miasta Sopot, Stypendysta Kulturalny Miasta Gdańsk.

2aźródło – oficjalna strona internetowa:

http://piotrkrepec.com

Kontakt:

tel.: 889 562 851

e-mail: info@piotrkrepec.com

__________________________________________________________________________

ADAM CUDAK

Muzyk, aranżer, kompozytor, uprawiający muzykę tradycyjną i ludową z elementami różnych innych gatunków muzycznych, m. in. muzykę irlandzką, bretońską, orientalną, bałkańską, jazz, rock, poezję śpiewaną. Multiinstrumentalista, gra m. in. na fletach, gitarze, mandolinie, bouzouki, lirze korbowej i instrumentach perkusyjnych. Członek zespołów: Schola Węgajty, Anker, Jazgodki, Mandragora. Pedagog, instruktor gry na instrumentach tradycyjnych oraz animator kultury, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Pasjonat i kolekcjoner instrumentów etnicznych, rytmów oraz dźwięków, a przede wszystkim różnych kombinacji tych trzech elementów.

źródła: https://jazgodki.wordpress.com, http://www.anker.art.pl

źródło: http://ro.com.pl

 

__________________________________________________________________________

CHÓR PASJONATA

Chór „Pasjonata” został założony w 2009 r. przez Joannę Gawryszewską, która jest jego dyrygentem do dnia dzisiejszego. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Prezesem chóru jest Jan Lisiewski. W swoim repertuarze chór posiada pieśni z różnych epok o tematyce religijnej i świeckiej, m.in. kolędy, pieśni pasyjne, patriotyczne, ludowe, biesiadne i popularne. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty na terenie gminy Świętajno i powiatu Szczycieńskiego, a także całego kraju oraz za granicą, m. in. na Białorusi oraz Litwie. Chór przez lata swojego funkcjonowania zdobywał również liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. II i III miejsce w konkursie o Puchar Prezydenta Miasta Olsztyn w latach 2013 i 2014. Co roku z inicjatywy chóru odbywają się Spotkanie chóralne pt.: „Cecyliada – Święto chórów”.

źródło: http://ro.com.pl

źródło: http://ro.com.pl

 

__________________________________________________________________________

CHÓR KANTATA

Szczycieński chór, powstały w 1999 r. z inicjatywy Mariusza Pardo, który od początku istnienia zespołu jest jego dyrygentem. Zespół z powodzeniem koncertuje podczas licznych imprez muzycznych na terenie powiatu szczycieńskiego, a także poza nim. Na koncie ma współpracę z zespołem Hunter, co zaowocowało m. in. nagraniem płyty, a także wieloma wspólnymi koncertami na żywo. W 2010 r. chór koncertował w Niemczech podczas obchodów 25-lecia programu Europejskich Stolic Kultury 2010. W swoim repertuarze chór posiada m. in. pieśni religijne, ludowe oraz popularne. Zespół śpiewa w języku polskim, niemieckim, rosyjskim i po łacinie. W 2014 r. w szczycieńskim MDK-u świętował swoje XV-lecie.

strona internetowa: https://www.facebook.com/kantata.szczytno

__________________________________________________________________________

Chór „Preludium” Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku

Chór ” Preludium” powstał w październiku 2013 r. i jest chórem Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Szczytnie. Chór zdobywał nagrody: w 2014 r. I nagrodę i Grand Prix Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego „Hej kolęda”, w 2015 r. Grand Prix Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego „Hej kolęda”, wyróżnienie w przeglądzie chórów w Iławie, wyróżnienie w  III Święcie Róży w Marcinkowie w 2015 r.

Chór uczestniczy w różnych uroczystościach miejskich i gminnych. W czerwcu br. Chór uczestniczył  w Dniach Kultury Polskiej na Żmudzi. Współpracuje z chórem „Akord” z Żywca.

DSC02068_________________________________________________________________________

Chór In Tempo

Chór In Tempo działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku od 2008r. i z powodzeniem występuje na deskach scen lokalnych oraz bierze udział w szeregu imprez o zasięgu gminnym i powiatowym. Jest laureatem I Nagrody Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Prezentuje różnorodny repertuar, zarówno pieśni sakralnych, ludowych jak i popularnych oraz biesiadnych. W tej chwili, po wielu transformacjach, jest formacją żeńską i liczy 11 osób.

chor in tempo

źródło:tygodnik.szczytno.pl

szopka 2014 041

 

__________________________________________________________________________

STASHKA

Katarzyna Stasiak to urodzona w Szczytnie wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na pianinie w Szkole Muzycznej I stopnia w Szczytnie. Swoją edukację muzyczną kontynuowała na wydziale wokalnym w PSM II stopnia w Olsztynie, gdzie w 2003 r. wyśpiewując arie i pieśni operowe zdobyła dyplom. W tym okresie koncertowała także w zespole cygańskim.

Podczas studiów w Poznaniu (mgr muzykologii) aktywnie udzielała się w Chórze Akademickim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z którym koncertowała zarówno w Polsce, jak i zagranicą (Niemcy, Holandia, Chiny, Hongkong, Tajwan). W tym czasie rozpoczęła współpracę z wieloma artystami (Marika, Kasia Cerekwicka, Zakopower, Ania Wyszkoni i inni), wspierając ich na scenie jako chórek.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m. in. Super Premiery na 50. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, I miejsce w ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia “Przebojem na antenę”, Nagroda dziennikarzy na Bałtyk Festiwal Media I Sztuka, Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu w Szwecji “Baltic Song Contest”, Nagroda Radia FaMa „Odkrycie Roku 2014″.

źródło – oficjalna strona internetowa: http://stashka.pl

__________________________________________________________________________

HUNTER

Pochodzący ze Szczytna zespół rockowy, założony w 1985 roku przez wokalistę i gitarzystę Pawła Grzegorczyka oraz perkusistę Grzegorza Sławińskiego. W dzisiejszym składzie zespołu oprócz Grzegorczyka występują: Piotr Kędzierzawski, Michał Jelonek, Konrad Karchut, Dariusz Brzozowski oraz Arkadiusz Letkiewicz. Grupa ma na koncie sześć albumów studyjnych, z czego dwa ostatnie zyskały status złotej płyty, a także wydawnictwa koncertowe, w tym DVD. Zespół jest również laureatem wielu innych nagród i plebiscytów branżowych.

strona internetowa: http://www.hunter.art.pl

__________________________________________________________________________

ZESPÓŁ KOLONIANKI

jaśkoweKGW-CHOR 009„Kanarek śpiewa, słowiczek nuci…”

Chór „Jaśkowe Dziewcaki” istnieje od 2009 roku przy Stowarzyszeniu „Kolonia nad Szkwą”. W swej działalności artystycznej zdobył wiele nagród, wyróżnień i pochwał w konkursach, festiwalach o zasięgu gminnym, powiatowym i regionalnym: I miejsce w Powiatowym Festiwalu Seniorów, II miejsce w Powiatowym Festiwalu Zespołów Artystycznych, wyróżnienie w XIII Przeglądzie Ruchu Artystycznego „Kalwaneria 2009”. W 2014 roku podczas Wiejskiego Jarmarku Ludowego w Olszynach został uhonorowany Wiktorem Stowarzyszenia Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur w Szczytnie za kultywowanie tradycji kulturalnych regionu oraz prezentację folkloru Warmii i Mazur.

jaśkoweKGW-CHOR 235Repertuar wielopokoleniowego chóru „Jaśkowe Dziewcaki” to pieśni ludowe, patriotyczne, regionalne i biesiadne oraz prezentacja obrzędu wesela mazurskiego z wykorzystaniem oryginalnych przyśpiewek, tańców i tradycyjnych weselnych potraw.

Występy Chóru uświetniają wiele uroczystości lokalnych: wieczornica z okazji odzyskania niepodległości, wigilia stowarzyszeń oraz wiele imprez plenerowych na terenie gminny i powiatu.

Kontakt:

Chór „Jaśkowe Dziewcaki” przy Stowarzyszeniu „Kolonia nad Szkwą”

szkwaKolonia 60, 12-140 Świętajno

Nr KRS: 0000303360, NIP:7451805838, Nr REGON: 280318765

e-mail: szkwa08@wp.pl

tel.: prezes Zarządu Donata Chrostek 500 025 530
__________________________________________________________________________

MAZURY

Szczycieński zespół ludowy, wykonujący mazurskie pieśni i przyśpiewki, również patriotyczne, biesiadne i okolicznościowe, działający od 1995 roku przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Początkowo funkcjonował pod nazwą „Płomienie”. Ma na koncie liczne występy na festiwalach i przeglądach, m. in. podczas międzynarodowego festiwalu wielu kultur, przeglądu chórów i zespołów w Spychowie, na festiwalu Monciaka w Sopocie, czy podczas Dni i Nocy Szczytna. W 2002 roku zespół otrzymał medal „Zasłużonym mieszkańcom Miasta Szczytno”.

źródło: http://www.mdk.szczytno.pl

__________________________________________________________________________

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „JEDWABNO”

Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” działa od 1983 roku. W roku 2013 obchodził 30-lecie swojego istnienia. Założycielką była Urszula Siudek, zaś choreografem zespołu od początku jest Anna Sarnowska, autorka książki „Tańce warmińskie i mazurskie”. Repertuar zespołu to tańce i piosenki Warmii i Mazur: kosejder, pofajdok, biwat weselny, biwat obchodny i inne; obrzędy: dożynki, obrzęd weselny, oczepiny, zapusty; tańce narodowe: mazur, polonez, krakowiak, oberek, kujawiak. Zespół jest laureatem wielu przeglądów folklorystycznych, koncertował na terenie całego kraju, jak i za granicą: Francja, Niemcy, Rosja, Słowacja.

Kontakt: Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik”

Mirosław Łachacz (prezes Stowarzyszenia) – tel.: 784 025 148

Anna Sarnowska (choreograf i kierownik zespołu) – tel.: 602 374 098

strona internetowa: http://zpitjedwabno.bloog.pl

e-mail: zpit.jedwabno@gmail.com

__________________________________________________________________________

WRZOSY

źródło: http://ro.com.pl

źródło: http://ro.com.pl

Zespół śpiewaczy, powstały w listopadzie 2006 roku, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Dźwierzutach. Wykonuje utwory folklorystyczne, ludowe przyśpiewki,

źródło: http://ro.com.pl

źródło: http://ro.com.pl

dużo koncertuje na terenie całego kraju, na koncie ma nagrane 3 płyty i wiele sukcesów, m. in. wyróżnienie Juranda w 2011 roku za szczególne osiągnięcia w kulturze, a także liczne pierwsze miejsca na festiwalach muzycznych seniorów w wielu miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego.

__________________________________________________________________________

BABSKIE OLEKANIE

Zespół folklorystyczny „Babskie Olekanie” istnieje od 2003 roku, działa przy klubie seniora
w ośrodku kultury w Rozogach. Jego opiekunem jest Katarzyna Błońska. Seniorkom, śpiewającym w zespole, akompaniuje Sławomir Drężek. Nazwa zespołu wywodzi się z gwary kurpiowskiej i babskie zawodzenie, śpiewanie. W repertuar zespołu wchodzą pieśni kurpiowskie, mazurskie, żołnierskie i okazyjne. Zespół występował na licznych przeglądach i festiwalach w całym kraju. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m. in. I miejscem w wojewódzkim festiwalu zespołów artystycznych w Olsztynie, I miejscem na Festiwalu zespołów artystycznych w Chotomowie, nagrodą marszałka mazowieckiego oraz nagrodą starosty ostrołęckiego itd. Warto dodać, że tradycyjne stroje kurpiowskie, w których występują Babskie Olekanie, liczą sobie już ok. 150 lat.

 __________________________________________________________________________

Zespół „Wystek” ze Stowarzyszenia „Kurpie w Szczytnie”

kurpie1-f39d83a7

źródło: http://tygodnik.szczytno.pl

Początkowo stowarzyszenie istniało jako szczycieński oddział Związku Kurpiów. Powstało dzięki nowej inicjatywie kulturalnej, znanej pod nazwą „Witaj Kurpiu na Mazurach” i kojarzącym się jednoznacznie z napisem „upiększającym” dawniej budynek dworca PKS, który witał w ten sposób przybyszy z pobliskiego regionu Mazowsza. W początkowym okresie istnienia związku, grupa była liczniejsza, jednak na początku 2005 roku doszło do rozłamu. Niektórym członkom nie podobały się próby wykorzystania stowarzyszenia do celów polityczno – wyborczych przez niektórych lokalnych polityków. Czarę goryczy przelały dotacje miejskie i powiatowe na imprezy organizowane przez szczycieński oddział, które zanim dotarły do zespołu, przechodziły przez zarząd główny w Ostrołęce i jakaś część z nich tam zostawała. Część osób się wówczas odłączyła od Ostrołęki i w ten sposób powstało własne niezależne szczycieńskie stowarzyszenie pod nazwą „Kurpie w Szczytnie.

Przy szczycieńskim związku działa m.in. zespół wokalno – instrumentalny „Wystek”, który wykonuje kurpiowskie piosenki śpiewane oczywiście gwarą. Członkowie zespołu regularnie co tydzień spotykają się na próbach w MDK-u. „Wystek” zajmuje się również m.in organizacją spotkań w szkołach, podczas których są przedstawiane elementy kultury kurpiowskiej: śpiew, oryginalne stroje oraz wykonywanie wycinanek. W ubiegłym roku 8 razy występował na różnych spotkaniach na terenie powiatu i miasta. – Do Stowarzyszenia „Kurpie w Szczytnie” może wstąpić każdy, kto ma jakiekolwiek korzenie kurpiowskie bądź też jest tylko sympatykiem.

Źródło: http://tygodnik.szczytno.pl/aktualnosci-szczytno/items/kurpie-w-szczytnie.html

_________________________________________________________________________

Grupa wokalna „Christopher”

christophergroup

źródło:http://www.dpsszczytno.pl

Grupa Wokalna “Christopher” działa w Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie od 2005 roku. Została stworzona w ramach zajęć pracowni muzykoterapii. Podstawowym celem istnienia grupy jest budowanie wiary w siebie, w swoje możliwości, rozwijanie zainteresowań muzycznych, integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Ale członkowie grupy postawili sobie też za cel propagowanie piosenek Krzysztofa Klenczona i „Czerwonych Gitar”. Wraz z rozwojem wokalnym w repertuarze grupy pojawiły się piosenki biesiadne oraz disco-polo. Grupa wystąpiła na wielu znaczących imprezach – Festiwalach Małych Form Artystycznych, Majówkach, Festynach Rodzinnych, Festynach Kół Gospodyń Wiejskich, na Spartakiadach Sportowych itp. – wszędzie tam gdzie uczestnicy spotkań chcą się dobrze i wesoło bawić. Skład zespołu: Władysław Drozdowski, Waldemar Szmul, Jan Pieryni, Ryszard Haftkowski. Opiekunem i założycielem zespołu jest Krzysztof Fuks.

Źródło: http://www.dpsszczytno.pl/index.php?show=10

__________________________________________________________________________

„KUZYNI NEPTUNA”

13428435_1155176847857340_1314516482377930206_n

źródło:https://www.facebook.com

Kuzynów Neptuna łączy wiele. Przede wszystkim sentyment do muzyki i żagli. Wspólne pasje sprawiły, że wiosną 2011 roku w Szczytnie, z inicjatywy miłośników muzyki żeglarskiej- Arkadiusza Górskiego i Grzegorza Siemieniuka – utworzono formację muzyczną silnie związaną z szeroko pojętą piosenką żeglarską. Po pewnym czasie do muzyków dołączył Adam Cudak, a następnie Rafał Boruch. Od tego czasu grają piosenki żeglarskie z domieszką folku, jak też i szanty. Mocną stroną zespołu jest bez wątpienia wszechstronność muzyków, urozmaicone instrumentarium, rozpoznawalny styl, ciekawie brzmiące aranżacje i mocne męskie głosy, nieocenione w piosence żeglarskiej i pieśni pracy. W repertuarze „Kuzynów” nie brakuje standardów granych i śpiewanych i granych na wielu scenach szantowych w Polsce oraz na świecie, jak też i własnych kompozycji. Na przełomie trzech lat kilkukrotnie zmieniał się skład zespołu. Obecni członkowie to :
Grzegorz SIEMION Siemieniuk – gitary, wokal
Maciej GOŁĄB Gołębiewski – gitara basowa , wokal
Katarzyna Bil – skrzypce, wokal
Rafał BOREK Boruch – akordeon, wokal.

Źródło: https://www.facebook.com/KuzyniNeptuna/about/

___________________________________________________________________________

TADEUSZ MACHELA

machela2

Źródło: http://kapelajakubowa.pl

Urodził się w 1953 roku w Choszcznie. Dzieciństwo oraz młodość spędził w Szczytnie. Od 1984 roku pracuje zawodowo jako muzyk w zespole „Limited”. Koncertował zarobkowo z zespołem „Benefis” w Jugosławii. Założyciel zespołów: „Klaster”, „Sfora Tadziora”” oraz współzałożyciel „Kapeli Jakubowej’. Pierwsze sukcesy odniósł z zespołem „Klaster”, który przekształcił się potem w „Sforę Tadziora” , z którym występował m.in. na „Dniach i Nocach Szczytna. Zespół ten otrzymał jedną z głównych nagród podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Bartoszycach w 2006 r.

Źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Tadeusz_Machela

________________________________________________________________________

MAURYCY STEFANOWICZ

300px-maurycystefanowicz

Źródło: http://www.ask.com/wiki/UnSun

Muzyk, kompozytor, wokalista. Urodził się w 1976 roku w Szczytnie. W 1992 roku był jednym z założycieli grupy „Dies Irae”, z którą grał do momentu jej rozwiązania. W roku 1995 rozpoczął współpracę z zespołem „Christ Agony”, gdzie grał na basie, następnie przeszedł do zespołu „Vader”. W 2006 roku założył grupę „UnSun” i po rozstaniu z „Vaderem” kontynuuje pracę z „UnSun”.

Źródło:http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Maurycy_Stefanowicz

________________________________________________________________________

ŁUKASZ LAZER

photo

https://www.google.pl/search?q=łukasz+lazer+szczytno

Muzyk – gitarzysta i kompozytor pochodzący ze Szczytna. Po śmierci ojca, w pogoni za pracą zmuszony został opuścić rodzinne strony. Wyjechał do Warszawy, gdzie zaczął „grać z lepszymi od siebie”. Tam poznał Ivana&Delfina, gdzie przez pewien czas wspólnie koncertowali. Jakiś czas później po odejściu Ivan, do zespołu dołączyła Joanna Czarnecka „Ruda” i tak powstał zespół Aisha&Delfin. Zarówno Łukasz jak i „Ruda” czuli rockowe brzmienie więc postanowili wspólnie założyć zespół „Red Lips”, w którym tworzą do dziś…. W marcu 2016 roku stanęli na ślubnym kobiercu w Tajlandii.

______________________________________________________________________

KAJA WASILEWSKA

Źródło: Dziennik Elbląski

Młoda wokalistka pochodząca z Kobylochy. Uzdolniona muzycznie i nie tylko… – gra na klarnecie, pisze wiersze i teksty piosenek. Jej zdaniem, piękna muzyka to nuty, serce i dusza złożone w jedną całość, a drogą do sukcesów jest pasja i uśmiech. Razem z nim osiągnęła już wiele, m.in. zajęła I miejsce w XLII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Źródło: http://letniegranie.pl/index.php/home/item/51-kaja-wasilewska

______________________________________________________________________

JAKUB KUSIOR

21-letni pasjonat gry na gitarze i songwriter ze Szczytna, który przygodę z muzyką rozpoczął w 2010 roku. Jego talent gry na instrumencie ujawnił się niezwykle szybko, ponieważ już po 6 miesiącach nauki zajął drugie miejsce w ogólnopolskim festiwalu „Fingerstyle Feeling II”. W czerwcu 2013 roku Kusior wydał debiutancką płytę „Step by Step”, na której znalazło się 10 jego autorskich instrumentalnych kompozycji. Ponadto, zdecydował się na udział w 6. edycji programu „Must be the Music” gdzie odniósł ogromny sukces i doszedł aż do półfinału. Rok później, Kuba zaczął jednocześnie pisać i śpiewać teksty do swoich utworów, co zaowocowało mini-albumem „Far Away”, wydanym przez wytwórnię Fonografika. Dziś jego muzyka jest połączeniem popu, folku, bluesa, rocka i indie. Artysta pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie występy w telewizji (półfinał 6 edycji Must be the Music), dwa autorskie albumy, trasę koncertową z cenionymi na świecie gitarzystami fingerstyle Andrea Valerim i Piotrem Resteckim oraz dwie solowe trasy ,,Far Away Tour” oraz ,,Far Away Tour II” promujące najnowszą Epkę. Ponadto Jakub ma za sobą występy na festiwalach Spring Break Festiwal oraz Songwriter Łódź Festiwal. Kusior koncertuje w całej Polsce oraz na swoim koncie ma już pierwszy koncert za granicą i to nie byle gdzie, bo w samym Londynie!!!

Poniżej linki prezentujące twórczość artysty  :

(Far Away EP):

Far away – https://www.youtube.com/watch?v=6fXBF9RftKs

Homeless- https://www.youtube.com/watch?v=9_wVjRyqzwI

Kiedy – https://www.youtube.com/watch?v=VD5swi00ihg

I want to be the same- https://www.youtube.com/watch?v=VOBmEnG_S64

(covery):

https://www.youtube.com/watch?v=YFikni_2nis

_______________________________________________________________________

SZYMON KUSIOR

Młody pianista i kompozytor ze Szczytna. Po wielu latach gry na pianinie Szymon odkrył w sobie pasję do muzyki filmowej i całkowicie się jej oddał. Na swoim koncie ma już dwa filmy do których to skomponował muzykę – ,,Serce Polski” Grzegorza Stali oraz ,,Plusy ujemne, plusy dodatnie” Grzegorza Brauna. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem oraz muzyką do dwóch gier komputerowych.

_______________________________________________________________________

Zespół SAKS

zdj. Alicja Tomaszczyk

SAKS Szczytno gra od 7 lat, powstał jako kwartet saksofonowy z inicjatywy Aleksandra Tomaszczyka, a cotygodniowe spotkania odbywają się w salonie jego domu. Zespół szybko się powiększa i jako kombo saksofonowe działa do 2016 roku, wtedy to skład zostaje rozszerzony o flet, klarnet i trąbkę; powstaje mała orkiestra dęta, choć instrumentem „wiodącym” dalej jest saksofon. Za sukces członkowie poczytują sobie to, że niezależnie gdzie występują (w pubie, sali koncertowej, kościele czy w plenerze) zawsze mają rzesze słuchaczy.

SAKS koncertował na terenie naszego województwa m.in.

  • „Epoka Roka” koncert z wybitnym polskim wiolonczelistą profesorem Pawłem Rokiem w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczytnie;
  • Współpraca muzyczna ze stowarzyszeniem „ANIMA” przy realizacji spektakli teatralnych m. in. „Dzika Jabłoń”, Z samego nieba ide k’ wam” Jerutki, Chochół;
  • Projekty cykliczne: „W listopadowym nastroju”- koncerty w kościołach szczycieńskich z muzyką patriotyczną;
  • ” Muzyka i poezja” – Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie;
  • Kolejny raz na gali wręczenia Statuetek i Wyróżnień JURANDY.

Szeroki repertuar od Bogurodzicy przez utwory Bacha, Moniuszki, Klenczona, Niemena do muzyki z ostatniego „Oskarowego” filmu. SAKS Szczytno jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a jego motto „A jednak da się”. Zespół został wyróżniony przez Kapitułę JURANDY 2016 za działalność kulturalną na rzecz mieszkańców Powiatu Szczycieńskiego.

Zmiana wielkości czcionki
Kontrast