Na tropie liczb i liter – ogólnopolski projekt edukacyjny

Motylki od września br. szkolnego biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Na tropie liczb” i ” Na tropie liter”. Jest to wspólna nazwa dla sześciu „małych” projektów (działań/zabaw/zajęć), które mają za zadanie poprzez zabawę wspomagać realizację celów edukacji językowej i edukacji matematycznej w przedszkolu.
Przy omawianiu tematyki „Ruch uliczny” przedszkolaki przeliczały obrazki z pojazdami, poznawały znaki drogowe, liczyły obiekty na plakacie i dopasowywały do nich odpowiednią cyfrę.
W ramach tematu „W sadzie i w ogrodzie” dzieciaki poznawały dary jesieni. Rozwiązywały zagadki na ich temat, segregowały je według kolorów i kategorii: owoce, warzywa, grzyby, owoce drzew leśnych. Ćwiczyły rozróżnianie i nazywanie różnych owoców i warzyw, wąchały je i smakowały. Uczyły się rozpoznawać liście i łączyć je z odpowiednim owocem, określały liczebność zbiorów i dopasowywały odpowiednią cyfrę.
„W cyferkowie” dzieci bawiły się w detektywów tropiących cyferki ukryte na plakacie, ćwiczyły refleks poprzez odgadywanie, której cyfry brakuje, przeliczały obrazki, układały cyfry w odpowiedniej kolejności. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa „Matematyczne myszki”, dzięki której doskonaliły umiejętność liczenia, a przy okazji ćwiczyły motorykę małą poprzez nawlekanie koralików na sznurki.
„Karnawałowe szaleństwo” panowało w Motylkach przez cały tydzień. Dzieciaki poznawały słownictwo związane z karnawałem, rozwijały kompetencje matematyczne poprzez doskonalenie umiejętności liczenia i rozpoznawania cyfr oraz ćwiczenie spostrzegawczości.
Dzieciakom bardzo podobały się zajęcia, zabawie nie było końca, a uśmiech nie schodził z twarzy :). W trakcie realizacji kolejnych zadań przedszkolaki poznały nazwy zwierząt żyjących w morzu, w lesie i w Arktyce oraz ich zapis globalny, odnajdywały zwierzątka na plakatach, dokonywały analizy i syntezy sylabowej i głoskowej, z rozsypanek literowych układały wyrazy. Dzieciaki były bardzo zainteresowane poruszaną tematyką i z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania.