Andrzejki

       

       

 

Podczas zajęć pragniemy zapoznawać dzieci z różnymi tradycjami i obrzędami ludowymi, dlatego nie zapominamy o zwyczaju obchodzenia Andrzejek, które są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu, w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą dzieci i młodzież.

Przedszkolaki ze wszystkich grup również chciały dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości – tej bliskiej i tej dalekiej. Nie zabrakło więc lania wosku przez dziurkę od klucza, wyścigu butów, losowania przedmiotów o symbolicznym znaczeniu oraz imion przyszłych małżonków. Oprócz wróżb były także wesołe zabawy przy muzyce oraz słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy rodzicom Ali z grupy „Słoneczka” za zorganizowanie i przeprowadzenie zabawy muzycznej, która dostarczyła wszystkim przedszkolakom wielu wspaniałych wrażeń 🙂

Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie dzieciom strojów i zorganizowanie poczęstunku 🙂