100 lat Niepodległej Polski

           

W naszym przedszkolu działania dotyczące obchodów 100 lecia Niepodległości Polski rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym i kontynuowaliśmy je od września bieżącego roku. Ich celem było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolacy poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, zajęciach edukacyjnych, poznawali pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

Tydzień poprzedzający dzień 11 listopada, upłynął wszystkim na intensywnych przygotowaniach do święta. Podczas zajęć dzieci wykonały między innymi: kotyliony, flagi, prace przestrzenne oraz prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Poznawały tańce i zabawy ludowe, a także słuchały muzyki polskich kompozytorów. Uczciliśmy bohaterów, którzy poświęcili życie w walce o niepodległość naszej ojczyzny, zapalając znicze pod pomnikami poświęconymi ich pamięci.

           

         

        

Ukoronowaniem naszych działań była uroczystość, która odbyła się w przedszkolu 9 listopada 2018r.  Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej recytacji wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Następnie przedszkolacy i licznie zgromadzeni rodzice, obejrzeli pokaz mody patriotycznej i regionalnej, w którym wzięli udział reprezentanci wszystkich grup. Po pokazie mody nadszedł czas na koncert piosenek patriotycznych. W koncercie wystąpiły duety, składające się z dzieci i ich rodziców oraz zespoły przedszkolaków. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczestnikom i laureatom ogłoszonych w październiku konkursów plastycznych: przedszkolnego konkursu dla dzieci i rodziców: „Moja mała Ojczyzna” oraz gminnego konkursu plastyczno-technicznego: „Mały lokalny patriota”.

Kluczowym momentem obchodów Święta Niepodległości, był udział w ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji: „Rekord dla Niepodległej”. Punktualnie o godzinie 11.11, przedszkolacy z Białej Piskiej zaśpiewali wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy wsparli nasze działania. Dziękujemy za przygotowanie pięknych strojów, elementów dekoracji, utrwalanie w domu wierszyków oraz hymnu narodowego. Cieszymy się, że w natłoku codziennych zajęć i obowiązków, znaleźliście Państwo czas, aby aktywnie włączyć się w życie naszego przedszkola, uczestnicząc w obchodach Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Przedszkolacy też świętują wolność!

Gminne obchody Dnia Niepodległości