Poznajemy tradycje karnawałowe

         

 

Staramy się zapoznawać dzieci z różnymi tradycjami, charakterystycznymi dla naszego regionu. Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim postem, znany także jako „Zapusty”, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, kończący się tzw. „ostatkami”, zwanymi w naszym regionie „cyganami”. Wedle polskiej tradycji, w czasie tym, a zwłaszcza w Tłusty czwartek, dozwolone jest objadanie się.

Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. W naszej placówce dbamy o kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, ale tego dnia, byliśmy wierni staropolskim tradycjom, dlatego z pomocą rodziców, przygotowaliśmy przedszkolakom typowe przysmaki karnawałowe: pączki, faworki, zwane chrustami oraz „oponki”. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały niezwykle realistyczne, niskokaloryczne makiety pączków.

Podczas „Ostatków” w poszczególnych grupach odbyły się kończące czas karnawału zabawy, na które dzieci założyły przygotowane w domu wspólnie z rodzicami maski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, za pomoc w organizacji zajęć i wspólnych zabaw.