Na bok

Nowa szkoła

Minione wakacje dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły po zakończeniu 2016 / 2017 roku szkolnego, jak nigdy, trwały aż ponad trzy miesiące. Zaistniała sytuacja powstała w wyniku zaplanowanego wcześniej kapitalnego remontu budynku zarówno jak zewnętrznej tak i wewnętrznej jego strony.

 

Jeszcze trwała końcówka roku szkolnego, a już zaczęły się przygotowania do wielkiej budowy. Od 3 czerwca budynek szkoły wraz z przylegającym terenem był całkowicie przekazany do dyspozycji ekipy budowlanej. Zadaniem firmy było nie tylko w pełni odremontować obiekt, ale też ścisłe dotrzymanie terminów inwestycji. Bowiem za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego szkoła powinna była być oddana do użytku od drugiego tygodnia września.

 

Pełna modernizacja szkoły pochłonęła ogromne koszta. Skąd pochodziło finansowanie oraz o wartości całej inwestycji opowie Dyrektor szkoły dr Andrzej Bukowski.

Obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lidzbarku Warmińskim jest szkołą nowoczesną, wyposażoną w najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt. Całkowicie spełnia wymagania czasu i, niewątpliwie, będzie zapewniała wspaniałe warunki do nauczania uczniów na długie lata.

Tekst, zdjęcia: Orest Ortyński

Koncert do dnia urodzin miasta Bartoszyce

17 lutego tego roku w Bartoszyckim Domu Kultury odbył się koncert poświęcony 685 rocznicy miasta Bartoszyce. Koncert został organizowany przez Burmistrza Miasta na który byli zaproszeni do udziału pedagodzy i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Lidzbarku Warmińskim, filii Górowa Iławeckiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Na początku zaprezentowali się soliści instrumentaliści, następnie na scenie pojawiła się wielka dziecięca orkiestra symfoniczna trzech szkół. Uczniów z Olsztyna przygotowała p. Marta Dramowicz Wojtacka, a orkiestrantów z Lidzbarka i Górowa p. Orest Ortyński. Pod jego batutą orkiestra wykonała 4 utwory: dwie pieśni ukraińskie, polską pieśń ludową „Ej przeleciał ptaszek” oraz utwór autorstwa Jona Lennona & Paula Mc’Cartneya „Yesterday”. Pod koniec koncertu publiczność swoim bisowaniem poprosiła o powtórzenie utworu „Dumy moji / Myśli moje” na słowa Tarasa Szewczenki który wykonali bracia Jarosław i Jan Dolczuki, uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Tuż po koncercie na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

Orest Ortyński

 

 

ZAKUP WYPOSAŻENIA

 

Logo MKiDN

WP_20160907_003WP_20160907_004

 

 

 

 

 

W 2016 roku szkoła zakupiła 2 fortepiany gabinetowe firmy KAWAI wraz z siedziskami. Zakupu dokonano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: „Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego”. Nazwa zadania: “Zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia procesu dydaktycznego oraz realizacji celów statutowych”

 

 

 

 

 

Grajmy razem

WP_20160628_025

Od 26 do 30 czerwca 2016 roku w Olsztynie odbyły się warsztaty orkiestrowe, w których wzięli udział uczniowie instrumentaliści Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim, filii tejże szkoły w Górowie Iławeckim oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Miejscem spotkań młodych muzyków był internat przy olsztyńskiej PSM. Próby dziecięcej orkiestry symfonicznej odbywały się dwa razy dziennie: w pomieszczeniach internackich oraz w szkolnej Sali koncertowej.

WP_20160629_008 WP_20160628_009

 

WP_20160628_016WP_20160628_014

 

 

 

 

W próbach uczestniczyło dwóch dyrygentów: Marta Dramowicz-Wojtacka oraz Orest Ortyński. Niektóre utwory były trudne do wykonania. Uczniowie ciężko pracowali nad wyćwiczeniem swoich partii.

WP_20160628_011

Między próbami nie brakowało czasu i na rozrywkę. Pod opieką wychowawców internatu oraz nauczyciela Andrzeja Mierzejewskiego młodzież odwiedziła olsztyńską plażę miejską, stare miasto, planetarium. W ostatni wieczór uczniowie spotkali się na pożegnalnym ognisku.

Na medal spisała się szkolna kuchnia. Nikt z uczniów w czasie warsztatów nie był głodny. Panie kucharki pilnowały, aby dzieci cztery razy dziennie otrzymywały smaczne i ciepłe posiłki.

Zakończeniem czerwcowych warsztatów były dwa wspaniałe koncerty wielkiej dziecięcej orkiestry symfonicznej. W jej repertuar weszli utwory Feliksa Nowowiejskiego, doskonale zaśpiewane przez uczennice PSM II stopnia w Olsztynie, ukraińskie i polskie pieśni ludowe, utwór Johna Lennona & Paula McCartneya „Yesterday”. Wszystkie te utwory zostały aranżowane przez dyrygentów orkiestry i każdy z dyrygentów  dyrygował swoimi opracowaniami. Najwięcej owacji dostał utwór „Dumy moji” pod batutą Oresta Ortyńskiego oraz „Marcia Imperiale” (Gwiezdne Wojny) pod dyrygenturą Marty Dramowicz-Wojtackiej. Koncerty odbywały się w Sali koncertowej PSM w Olsztynie oraz w centrum Lidzbarka Warmińskiego. Widzowie na stojąco nagradzali aplauzem młodych muzyków i dyrygentów. Należy podkreślić, że do sukcesu orkiestry przyczynili się niektórzy pedagodzy, którzy razem ze swoimi podopiecznymi brali udział w koncertach.

WP_20160628_003

WP_20160629_003

Również imponującym było wykonanie utworu “Czom zemłe moja” w języku ukraińskim przez młode solistki.

Spodziewamy się, że te warsztaty zaowocują w przyszłości dalszą współpracą między trzema szkołami.

Orest Ortyński